Které obce v Olomouckém kraji mají nejméně SKO?

Které obce v Olomouckém kraji mají nejméně SKO?
A Oskara získávají… Jeseník, Hustopeče nad Bečvou a Bílá Voda. To jsou tři místa v Olomouckém kraji, kde lidé vloni vyprodukovali nejméně směsného komunálního odpadu. Za to jim patří velký dík a také ocenění v podobě Odpadového Oskara. 🙂 Gratulujeme!

„Směsný komunální odpad patří k těm nejproblematičtějším a nejdražším na zpracování – na rozdíl od odpadů tříděných, které se snáze mohou stát novým materiálovým zdrojem. Děkuji tedy všem oceněným obcím a městům, že si to uvědomují a na snížení směsného komunálního odpadu usilovně pracují,“ uvedl Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro životní prostředí, odpady a zemědělství.

Všechny tři výše uvedené obce získávají Odpadového Oskara. Ten se uděluje ve třech kategoriích podle velikosti vesnice nebo města. Smyslem soutěže je podpořit lidi ve třídění odpadu a ukázat výsledky dobré praxe.

Přestože úroveň třídění v kraji je nadprůměrná, produkce směsného odpadu klesá velmi pomalu. Obcím doporučujeme řešit problematiku kuchyňských odpadů. Ovoce, zelenina a suché pečivo tvoří jeho nejvýznamnější část. V popelnici by samozřejmě neměl končit ani zahradní odpad. Je velmi pozitivní, že v Olomouckém kraji řada obcí třídí i živočišné odpady,” dodal Milan Havel ze spolku Arnika, který Odpadové Oskary vyhlašuje.

Celkové výsledky za rok 2021
obce do 1000 obyvatel
2. Zborov
obce od 1001 do 5000 obyvatel
2. Obec Doloplazy
3. Příkazy
obce nad 5000 obyvatel
Soutěž vyhlašuje spolek Arnika.